Mai zsidó kultúra / Zsidó történelem:
Zsidó irányzatok, modern értékek

Contemporary Jewish culture / Jewish history:
Streams in Judaism, values in modernity

 

A kurzus oldala.

 

Minikonferencia: 2015. június 10. (szerda)

Helyszín: F. épület 233.

Program (előzetes):

10.00 Megnyitó
10.10 Szitási Janka: Neológia és bibliakritika  (kivonat)
10.40 Kis Diána: Vegyes házasság a zsidóknál a törvények alapján a XX–XXI. században   (kivonat)
11.10 Nemeshegyi Dávid: Magyar zsidó irányzatok állásfoglalásai és gyakorlata az imádság micváival kapcsolatban  (kivonat eltüntetése)
Az előadásban azt vizsgálom, hogy az imádságokra, imaidőkre vonatkozó micvéket hogyan, mennyire tartják be az egyes irányzatok követői, és hogy mennyire különbözik a gyakorlat a Sulhan Arukhban leírtaktól.
11.40 szünet
12.10 Kis Olivia: Messiásvárás megjelenése különböző zsidó irányzatok imakönyveiben  (kivonat)
12.40 Ónody Péter: Kövesd, vagy ne kövesd a többség véleményét?  (kivonat eltüntetése)
A második Jeruzsálemi Szentély lerombolását követően a rabbinikus irodalomban megjelenik a minut kifejezés, amely kezdetben többek között a kereszténységre, ekkor még az ún. zsidó-kereszténységre utalt. A korabeli vezető zsidóság elutasította és üldözte a Jézust követő zsidókat, ahogy a más szélsőséges gondolkodású zsidó szektákat is. Ezt követően a két „irányzat” teljesen szétvált, eltávolodott egymástól, és csak az 1800-as évek végén közeledett újra. Az európai felvilágosodási mozgalommal, a zsidók egyenjogúsításával együtt megjelentek olyan missziós szervezetek, ill. különféle karizmatikus személyek (zsidó és keresztény egyaránt), akik megpróbálták összehozni a két eszmerendszert. A kérdés csupán annyi, hogy az eltelt két évezred alatt változott-e bármit a mainstream zsidóság álláspontja a Jézust mint a Messiást elfogadó zsidókkal kapcsolatban? Az előadás erre a kérdésre kísérel meg válaszokat adni.